Domů » Sdružení a spolky » Sport » Porazili lídra soutěže

Dobratice – Dolní Datyně 4:3 (3:1), góly: Hlaváč 2, Causidis Marián a Mandičák – Miczka 2 a Baláž
Domácí v dohrávce zdolali vedoucí tým 1.A třídy a nečekaně mu připravili první porážku v tomto ročníku.

Sestavy:

Dobratice: Pohludka – Březina (90.Kohut), Gongol (67.Marek Causidis), Klesniak L.,Lýsek – Skotnica, Škola V., Uherek, Causidis Marián – Hlaváč (83.Bortlíček) a Mandičák, trenér M.Korabík

D.Datyně: Vasilko – Kaduch , Wojtyna, Batiha, Dolák – Pištěk, Miczka, Tomašák, Stebel – Neuman , Baláž, trenér Z. Menoušek.

Rozhodčí: Lukašík, Klimek a Pasterčák, ŽK: Gongol, Hlaváč, Mandičák, Uherek – Neuman, Baláž, Wojtyna, ČK Pištěk, 200 diváků

Dohrávaný zápas za krásného podzimního počasí přilákalo dvě stovky diváků. A ti byli zvědaví, jak se zde představí docela nečekaný lídr soutěže. Kdo do Dobratic přišel na dobrý fotbal, nebyl zklamán, protože to hlavní, branky docela padaly a průběh utkání měl několik obratů. Konečný výsledek je překvapením, ale podívejme se na zápas od jeho počátku. Domácí trenér Korabík asi nemá klidné spaní v posledních týdnech. Ze soupisky hráčů má veliký problém poskládat základní jedenáctku a dnešní dohrávka nebyla výjimkou. Do branky musel Pohludka, do obrany L.Klesniak a zálohu vyztužil po delší době také Uherek.  Nebylo z čeho brát a tak se v průběhu druhé půle objevil na trávníku i ultra běžec Marek Causidis. Přesto se improvizovaná sestava, oproti té datyňské stabilní, pustila do utkání bez ostychu. Bylo ale vidět, že herně jsou na tom Datyňští velice dobře a jejich hra měla fotbalový um. Jejich silnou stránkou byly především standardní situace a to se také během zápasu potvrzovalo. Nebylo divu, že první branku dali ve 24.minutě po rohovém kopu, kdy se k centrovanému míči dostal dříve kapitán hostí Miczka než gólman Pohludka, 0:1.  Už o minutu na to se za obranu dostal Baláž a domácí děkovali Pohludkovi za včasný výběh z brány a vytěsnění míče na roh. Zcela jiný ráz dostal zápas po půlhodině hry. To se během dvou minut zbytečnými zákroky za hranou pravidel vyfauloval hostující Pištěk a hosté se najednou proměnili jako den na noc. Už za dvě minuty doslova namazali míč na hranici šestnáctky Hlaváčovi a ten se levačkou nemýlil, 1:1. Aby zmatkům v hostující obraně nebylo málo, podobně se vyvíjela situace ve 35.minutě  a zase si rychleji věděl rady s míčem Hlaváč a pro změnu pravou nohou zacílil opět správně, 2:1 pro domácí. Hosté byli doslova v šoku a kupili chybu za chybou a dobratičtí se vrhali do dalších ztečí datyňské svatyně. Nejprve Škola mířil z dobrého místa ve vápně nad, pak Skotnicův centr nezklopil mezi tyče Mandičák. Minutu před koncem poločasu se na brankáře řítil sám kapitán domácích Causidis, ale gólman včas vyběhl a střelu jen vyrazil před sebe, kde se opět nejlépe orientoval Causidis  a dostal míč potřetí do sítě protivníka, 3:1.

Jestliže byl někdo zklamán výkonem lídra v první půli, musel tuto úvahu ve druhé části změnit. Trenér Menoušek asi pořádně hráčům promluvit do duše. Najednou bylo na hřišti jen jedno mužstvo, které hrálo fotbal. Domácí v těžké defenzívě jen ztěžka dostávali míče do míst, kde nehrozí nebezpečí. Po hodině hry ještě domácí vedli o dvě branky jen proto, že Baláž ani Neuman nedostali míč přes bránící hráče do branky. V 64.minutě už trest přišel, a jak jinak než po přímém kopu Datyně, opět byl úspěšný Miczka, 3:2. Přišly i další osobní souboje a také nepřesnosti ze strany sudího, který po výborném rozhodování v první části zápasu jako by nechtěl nechat hráče hrát a zbytečně kouskoval hru, byť někdy k nepochopení obou trenérů i diváků. Po jednom chlapském souboji posoudil zákrok dobře stavěného Klesniaka jako nedovolený  a hosté zase po standardní možnosti v 86.minutě srovnali Balážem na 3:3. Třeba sportovně uznat, že za předvedenou hru o deseti hráčích to byl výsledek plynoucí z toho, co předváděli na hřišti. Nelze se ale divit, přece jenom proti kompletnímu lídru stáli na druhé straně fotbalisté, co např.delší dobu vůbec nehráli. O to byla bojovnost cennější a závěr zápasu pro Dobratice i šťastný. Z hluboké defenzívy se podařil v poslední minutě výpad do útoku a doslova šok radosti pro domácí fandy. Mandičák si před šestnáctkou zasekl míč a pak jej technickou střelou poslal kolem pravé ruky marně se natahujícího Vasilka do sítě 4:3. To už byl samotný závěr utkání a pro domácího kouče Korabíka i hodně dlouhé dvě minuty nastavení, aby pak mohl s celým týmem radostně zvednout ruce nad hlavou. Lídr v Dobraticích padl!  KaMoš