Domů » Sdružení a spolky » Sport » Z fotbalu udělali rozhodčí frašku

SK STONAVA – TJ DOBRATICE 3:2 (3:1)

Na fotbaly už jezdím na mnohá místa v kraji snad čtyřicet let a zažil jsem leccos, ale to, co jsem viděl dnes ve Stonavě, překonalo veškeré moje představy na férový fotbal z pohledu diváka. Ale vezmeme to pěkně od počátku. Ve Stonavě mají pro sportování výborné podmínky, stačí se jen podívat okolo sebe a vidíte mnohé možnosti, jak si zasportovat a nemusí to být zrovna fotbal. Ideální slunečné počasí přilákalo na utkání 1.A třídy něco přes stovku diváků a z toho určitě polovinu tvořili fanoušci hostujícího týmu.

Kdo se zpozdil jen o jednu minutu, už měl smůlu a neviděl první branku utkání. To už po pár sekundách a prvním pobytu Dobratic u šestnáctky domácích si stonavská obrana špatně přebrala hráče a po patičce Hlaváče se míč dostal k volnému Causidisovi a ten mířil přesně k levé tyči, 0:1. To byl pro domácí výběr nečekaný úvod, ale brzy se otřepali a převzali iniciativu a u branky Tesarčíka bylo pořádně husto. Právě hostující gólman držel ambice svých spoluhráčů hodně vysoko a několika skvělými zákroky doslova přiváděl stonavské snajpry do mdlob. Zoller ani další se nemohli zatím radovat ze vstřelené branky. Když to nešlo tak, začal úřadovat hlavní rozhodčí. Tlak domácích byl znatelný, ale některé verdikty sudího byly rozporuplné. Pískal zvláštním způsobem a téměř každý souboj dvou hráčů proti sobě zhodnotil nedovoleným zákrokem hráče v zeleném dresu a to byl ten hostí. Po jednom takovém odpískaném „faulu“ rozehrávali domácí přímý kop a ve 26.minutě po přiťuknutí míče Starowskému neměl Tesarčík proti jeho perfektní a tvrdé střele nárok, 1:1. I dál měli fotbalisté ve žlutých dresech navrch, hosté se na nějaký solidní protiútok nezmohli. Ve 30.minutě se do šestnáctky dral domácí útočník a jeho pád ihned ocenil sudí penaltou. To možná ještě fotbalista padal a už bylo slyšet píšťalku. Z penaltového puntíku nedal nejlepší domácí střelec Zoller gólmanovi šanci zasáhnout a překlopil vedení na domácí stranu. Hosté byli viditelně znechuceni tím, jak je zápas veden rozhodčím a i další momenty jim ještě více drásalo nervy, což pochopitelně rád oceňoval rozhodčí žlutými kartami. Ve 37.minutě po nedůsledném odehrání míče od vlastní šestnáctky si balón připravil ke střele Graňák a od levé tyče skončil míč za zády překvapeného Tesarčíka. Pak se již poločas dohrával ve velkých emocích a nebylo se čemu divit. Některé směšná rozhodnutí sudího pořádně vytáčela nejen samotné hráče, ale i početnou diváckou kulisu, pochopitelně z řad hostů.

Do druhého poločasu šly Dobratice se změnou v sestavě, mladého Kohuta vystřídal Březina. Hosté také s vědomím, že se jim hraje proti silné sestavě domácích podpořené ve druhé části nejen hlavním, ale též i jeho asistentem.  První minuty patřily Stonavě, určitě chtěli fotbalisté přidat další gólovou pojistku a možnosti k tomu byly. Obrana Dobratic hrála odpovědně a střely Ditricha nebo průniky nebezpečného Zollera stačila, někdy i se štěstím, odvrátit. Tu největší šanci měl právě Zoller, samostatný nájezd na hostující branku zakončil slabou střelou jen do připravené náruče Tesarčíka. Z rychlého rozehrání a protiútoku měl výbornou pozici Pařenica, leč nebyl to dnes pro něj fotbalový den a trápil se v koncovce i v jiných momentech utkání. Po hodině hry nečekaně udeřily Dobratice. Vhozený míč u rohového praporku nadzvedl domácí hráč přímo k noze Causidise a ten téměř z nulového úhlu přehodil překvapeného brankáře Gaszczyka a snížil na 3:2.  Pak opět nastaly světlé momentky rozhodčích a tady nutno zmínit toho čárového. U střídání neúměrně dlouho kontroloval střídající hráče podle papírové plachty v ruce, čas u střídání v domácím týmu trval mnohem déle než například u hostujícího Šiguta. Další výbornou příležitost poskytl rozhodčí domácím v 65.minutě v blízkosti šestnáctky. Z 18 metrů však stonavský hráč mířil nad břevno. Hosté vycítili šanci se ještě poprat o bod a vsadili vše na jednu kartu a občas se jim podařilo dostat do přečíslení, a pokud jim dal sudí možnost jít dál než za půlku, byly i možnosti. Tu největší zazdil střídající Šigut, který se po dlouhatánském výkopu Tesarčíka a prodloužení hlavou od Causidise ocitl až za obránci, střelu však poslal mimo tři tyče branky. Přibývaly fauly ze strany Stonavy a tím i více možností zahrávaní přímých kopů, ale ty byly vesměs z uctivé vzdálenosti od branky. Po jednom takovém centru za obranu chybělo Lýskovi jen lépe trefit míč. Na tabuli svítila 88.minuta a na řadě byla další podobná příležitost, jenže k překvapení všech rozhodčí v momentě rozehrání písknul konec zápasu!! To byl definitivní hřebík, který zabil snahu Dobratic ukořistit aspoň bodík z tohoto utkání. Málokdy se vyjadřuji k výkonu rozhodčího a to co předvedl ve Stonavě je varováním pro celý krajský fotbal. Takto přece nemůže vypadat úroveň rozhodčího v této soutěži. Velmi necitlivě posuzoval i rozehrávání míče po odpískání zákroků, vracel nesmyslně opakování rozehrávek, neměl žádný cit pro hru, pravidlo ponechání výhody, kdy má hráč míč na kopačkách a pokračuje směrem k brance ignoroval a slibně rozvinutou akci nečekaně přerušil. Jeho ctěné jméno je Jiří  Seipel, asistovali mu  V.Porubek a  B.Robenek. Doporučoval bych shlédnout tento „film s názvem Stonava – Dobratice“ funkcionářům fotbalové asociace na krajské úrovni, ať si udělají zhodnocení těchto mužů v červených dresech na hřišti. Jsem fanda férového řízení utkání a je mi jedno, jaký tým je na hřišti. Toto je ale výsměch veškerému snažení přímých aktérů na hřišti. A nedivím se, že pak se méně hraje a více diskutuje. To je holý fakt, který posouvá fotbal někam jinam než bychom nejen my, diváci chtěli. KaMoš

FOTOGALERIE: dobratice.rajce.idnes.cz/223._STONAVA_-_DOBRATICE_3_2