Milovníkům umění jistě neunikla velmi zajímavá výstava, která se konala od 22.prosince 2024 do 9.ledna 2025 ve společenském sálu historické radnice v Jablunkově. Tématickou výstavu připravili jablunkovští pracovníci Světového Muzea a knihovny Bible. Největším lákadlem určitě byla asi replika nejznámějšího obrazu na světě, Mony Lisy.
Do Jablunkova první pondělí nového roku vyrazila také malá skupinka seniorů z Dobratic. Návštěva se musela předem dohodnout a objednat pro veliký zájem veřejnosti a tak se mohli Dobratičtí přidat ke svým vrstevníkům z okolních vesnic, které pozval Karel Moškoř. Už po příchodu do historické budovy radnice na nás dýchla minulost. Nádherný sál musel nahradit zamýšlené prostory Muzea Bible, kde měla být původně instalována výstava s exponáty. Bohužel, povodně v září zničily podstatnou část prostor muzea a tak využili vstřícné nabídky města.
Od samotného počátku návštěvy výstavy se nám věnoval ředitel a organizátor v jedné osobě Petr Hamrozi. Do samotné prohlídky jsme vstupovali se zvědavostí, co všechno uvidíme. Po usednutí na pohodlné křesla v sále se nejprve chvilku čekalo až se natočí pár přímých vstupů Českého rozhlasu Ostrava a potom již patřil čas našemu průvodci a shlédnutí všech vystavovaných děl. A co jsme například viděli kromě zmiňované Mony Lisy? Především jednu z největších sbírek grafických listů a rytin v Evropě od Rembrandta. Byla jich skoro stovka a mohli jsme vidět, jaké skvosty vytvořil Rembrandt, kterého známe spíše jako malíře. Všichni dychtivě přijímali zajímavé informace o vystavovaných dílech z úst ředitele Muzea Petra Hamroziho. Procházel s účastníky každý kout v sále a popisoval, co je umístěno ve vitrínách, na stole nebo na stěně. Velice zajímavé byly dvě knihy s názvem Muži 28.října přibližující vznik Československa. Vazby knih obsahovaly zlacené vyřezávané části, na druhé z knih bylo vidět také české granáty. Milovníci mincí nepřehlédli dukáty v různých hodnotách nebo také miniaturní sošky Českých lvů. Některé exponáty související s biblickou tématikou jsou ze sbírek soukromých majitelů. Je neuvěřitelné, kolik času například věnovali k vytvoření zmenšené kopie legendární lodě Bounty a zhotovení Noemovy archy. V další části sálu pochopitelně nechyběly různé tištěné podoby Biblí. Mohli jsme si otevřít například Lego bibli, dokonce už tisknou Bible pro motoristy a vojáky, svou Bibli mají i fotbalisté. Součástí výstavy byly také obrazy malíře ze Suchdola nad Odrou Zdenka Valchaře, které znázorňovaly biblické příběhy. Hodnota vystavovaných exemplářů v desítkách miliónů korun představovala pro nás smrtelníky částku o které se nám jen zdá. Jablunkovská radnice se tak stala na několik týdnů určitě nejdražší budovou v širokém okolí. Nedivili jsme se proto, když nám pan ředitel sdělil, že se už těší až bude opět klidně spát. Je to ale jen na několik týdnů. Výstava má svoji další cestu, nejprve bude ke shlédnutí v Mohelnici (březen 2025) a pak se dostane také v květnu na Slovensko, konkrétně do Michalovců. Úžasný projekt se organizátorům z Muzea Bible moc povedl a symbolické smeknutí klobouku je jen malým oceněním toho, co mohli návštěvníci v Jablunkově spatřit na vlastní oči. KM