Domů » Sdružení a spolky » Sport » Michal 1000x vystoupal na Lysou horu – rozhovor

V průběhu roku jsem v Dobratickém zpravodaji krátce psala o soutěži LH365, které se účastnil také dobratičan Michal Kuchař. Už v lednu 2016, šestý nebo sedmý den soutěže, se ujal vedení, které si udržel až do konce roku. 31.12.2016 vyšel na Lysou horu Michal po tisícáté a stal se tak zaslouženým vítězem. Je velmi pravděpodobné, že tak stanovil rekord na dlouhou dobu.

 

Za celý rok nachodil Michal pod přezdívkou „Kuchťa“ kolem 10.000 km a pro mě neuvěřitelných 800 výškových kilometrů. A když už jsem u těch čísel, spočítala jsem si následující: jeden výstup Michalovi trval i se svačinou přibližně 2 hodiny. Vynásobím-li 2 hodiny 1000 výstupy, dostanu 2000 hodin. Ty, když vydělím 24 hodinami jednoho dne, zjistím, že Michal šlapal na Lysou nebo z Lysé celých 83,3 dní.

 

Tisíc výstupů však není jediný Michalův rekord, má na triku i další. Stal se jediným žijícím lysařem, který s Klubem českých turistů zdolal magickou horu každičký den roku. A protože byl rok 2016 přestupným, byl nahoře všech 366 dní.

 

Pro čtenáře obecního webu jsem Michalovi položila pár otázek.

 

Jak to všechno začalo?
Už tři roky jsem na Lysou chodil jako lysař pod Klubem českých turistů (KČT). Obdivoval jsem a stále obdivuji sedmdesátileté lysařky, které nahoru stopají téměř denně. To právě ony mi byly inspirací. V okamžiku, kdy byla vyhlášena soutěž LH365, jsem si koupil čip, a stejně jako spusta dalších lysařů začal navíc čipovat (každý svůj výstup lysař označí u čipovací stanice na vrcholu Lysé hory a v údolí u Sepetné). Ze začátku jsem to bral jako trénink na LH24, což je jiná extrémní soutěž, kdy jednotlivci nebo dvojice závodí v počtech výstupů po dobu 24 hod. Říkal jsem si, že v lednu zkusím vyjít na Lysou každý den. Pak jsem to protáhl na únor, březen …

 

Co bylo v průběhu celého roku nejtěžší?
Největší dřina byla chodit mezi směnami. Dělám dvanáctky, chodil jsem po denní nebo po noční. Místo abych si unavený po práci večer odpočinul, byl jsem do půlnoci na Lysé a dal třeba tři výstupy. Nebo jsem si natáhl budík na 3 hodiny ráno a chodil ještě před ranní směnou.

 

Když jsi chodil v noci po tmě jen s čelovkou a sám, bál ses?
Jo, bál jsem se. Byl to nepříjemný pocit.

 

V létě se prý na Lysé pohyboval medvěd. Měl jsi tu čest potkat se s ním?
Já jsem se s ním naštěstí nepotkal, ale jiní lysaři ano. Pouze jsem ho slyšel, a i to byl divný pocit.

 

Jaká jiná zvířata člověk potká cestou na Lysou, když už se šeří, je tma nebo svítá a široko daleko není jiný turista?
Nejvzácnější pro mne bylo setkání s rysem, to jsem měl opravdu štěstí. Viděl jsem také jeleny, plha, šakaly, stádo divokých prasat a lišku.

 

Máš spočteny páry bot, které jsi prošlapal?
Celkem jsem prošlapal 8 párů bot. Ale to jsem od Velikonoc nemusel řešit já, protože se o to postaral můj sponzor Dynafit. Ruda a Petr Královi z Dynafitu mě postupně vybavili 5 páry bot a oblékli do kvalitního sportovního oblečení. Za to patří Dynafitu a klukům Královým velký dík.

 

Je po soutěži a nahoru na kopec už tě vytoužená tisícovka nežene. Dnes je 6. ledna. Už jsi tam byl?
Ano, zašel jsem si 3. ledna.

 

Máš čip na letošní rok?
Ne, čip nemám. Chci si letos dát svou standardní stovku s KČT, udržovat se v kondici a zůstat v kontaktu s kamarády lysaři. Budu-li zdravý, zazávodím si v lednu ve dvojici s bráchou na LH24 a v září na B7.

 

Co teď, když už je po všem? Co s volným časem, nebudeš se nudit?
Teď se chci v prvé řadě věnovat rodině. Synovi Jáchymovi bych rád vynahradil čas, který jsem loni nebyl doma. Mimo svou práci dělám ještě instruktora v autoškole. Také jsem vstoupil do aktivních vojenských záloh, takže mě v průběhu roku čekají pravidelná vojenská cvičení. Myslím si, že na nudu nebude čas.

 

——–

 

Na závěr Michalovi ještě jednou gratuluji, přeji důkladnou regeneraci, zasloužený klid a děkuji za rozhovor.

 

Fotogalerie – Michal Kuchař

 

VÝSLEDKY PRVNÍHO ROČNÍKU LH365
Kategorie MUŽI
1. Michal Kuchař „Kuchťa“ 1000 výstupů – celkový vítěz
2. Zdeněk Popelář „Popík“ 855 výstupů
3. Petr Kollár „Pitris“ 777 výstupů

 

Kategorie ŽENY
1. Veronika Tkáčová „Weru“ 707 výstupů
2. Michaela Böhmová „Bidýlko“ 638 výstupů
3. Kateřina Horylová „Kora“ 419 výstupů

 

Kategorie měst a obcí
1. Ostrava – 104 závodníků – celkem 7265 výstupů
2. Frýdek – Místek – 48 závodníků – celkem 2713 výstupů
3. Frýdlant nad Ostravicí – 37 závodníků – celkem 2182 výstupů
4. Ostravice – 16 závodníků – celkem 1319 výstupů
5. Metylovice – 4 závodníci – celkem 1196 výstupů
6. Dobratice – 1 závodník – celkem 1000 výstupů
7. Palkovice – 10 závodníků – 997 výstupů …

Ilona Spilková  • Modernizace webových stránek hrazena z projektu CZ.03.4.74/0.0/0.0/18_092/0014731

    Logo Evropské unie