Domů » O obci » Informace » Beskydy mají vlastní deskovou hru. Součástí jsou i Dobratice.

Zbojníci z Beskyd je akční desková hra pro malé i velké, při které hráči putují horami i celým regionem s cílem svrhnout nepoctivé panstvo z frýdeckého zámku. Ve hře nechybí ani Dobratice nebo Prašivá. Poprvé vznikla před dvěma lety pro účely propagace Euroregionu Beskydy, nyní je k dispozici široké veřejnosti v upraveném větším formátu a pouze v češtině.

Hra vznikla v kreativním beskydském studiu MamiArt, které bylo v minulém roce nominováno na prestižní marketingové ceny Effie. Na přípravě spolupracovala ilustrátorka Markéta Šebestová. Koncept pobaví jak dospělé, tak děti. S pomocí rodičů ji zvládnou děti od šesti let.

Na začátku si hráči vylosují svoji zbojnickou postavu Lysoně, Smrkoně, Kněhyňky, Grunika, Prašivky nebo Ropičky. S tou pak putují po Beskydech s cílem získat partu zbojníků. Ti se k nim v podobě získaných karet přidávají na základě štěstí, důvtipu a také znalostí Beskyd a Pobeskydí. Po dosažení předepsaného počtu zbojníků hráči utíkají přímo na frýdecký zámek, odkud vyženou nepoctivé panstvo. Kdo to zvládne jako první, vyhrává.

Čím je hra výjimečná? Hráči se svými postavami zbojníků putují po skutečných beskydských místech a obcích, a přitom se seznámí s celou řadou nových zajímavostí a skutečností. Také historické souvislosti použité ve hře v odlehčené podobě odpovídají tomu, jak to kdysi v Beskydech mezi zbojníky a panstvem opravdu bylo.

Autor konceptu Milan Anděl dodává: „Věřím, že si hru všichni noví hráči užijí stejně jako Ti, kteří ji doposud vyzkoušeli. Můžu také prozradit, že hra bude pravidelně doplňována o nové sady 30 akčních karet různých obtížností tak, aby si hráči mohli upravovat taktiku. Zájemci si mohou hru zakoupit v e-shopu jsmezbeskyd.cz.“  • Modernizace webových stránek hrazena z projektu CZ.03.4.74/0.0/0.0/18_092/0014731

    Logo Evropské unie